Psikoterapi Nedir? – Sema Yücesoy

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi, kişinin duygusal ve davranışsal problemlerini bir uzman eşliğinde çözme ve genel iyilik halini artırma amaçlı bir psikolojik destek sürecidir. Kişinin hem bu süreçte kendisini daha iyi anlaması hem de üstesinden gelmekte zorlandığı sıkıntılarının kaynağına dair farkındalık kazanırken, yeni davranış ve düşünce kalıpları ile yeni baş etme becerileri geliştirmesi hedeflenir. 

Psikoterapi sadece yaşanan zorluklar ve sorunlar üzerine eğilmekle kalmaz, aynı zamanda kişisel gelişime destek olacak şekilde kişinin becerilerini var olan potansiyelini bir uzmanla birlikte keşfetmesine olanak tanır.

Yaşamımız boyunca hepimiz zaman zaman güçlüklerle karşılaşabilir, üzüntülü, sıkıntılı, kaygılı ya da gergin hissedebiliriz. Ve hepimiz biliriz ki sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürdürebilmemiz için bu güçlüklerin üstesinden gelmek gerekir. Böyle durumlarda çoğunlukla bir yakınımızla ya da bir arkadaşımızla konuşmak, bize keyif veren bazı aktivitelere yönelmek bize iyi gelebilir. 

Ancak bazı durumlar vardır ki bildiğimiz bu yöntemler ve kullandığımız başa çıkma mekanizmaları, yaşamımızın farklı alan ve evrelerinde tekrar etmeye başlayan bu sorunların çözülmesinde yeterli olmaz. Böyle zamanlarda hepimizin profesyonel bir psikolojik desteğe ihtiyacı olabilir.

Psikoterapi sırasında kişi; ruhsal durumu, ruh hali, duyguları, düşünce ve davranışlarını fark etme fırsatı bulur. 

Psikoterapi sayesinde bir bakıma yaşamınızı nasıl kontrol edebileceğinizi ve değişen koşullarla sağlıklı yollarla nasıl baş edebileceğinizi öğrenirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir