Sık Sorulan Sorular

Terapiye Gitmeyi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

– Stres ve kaygı yaratan durumlarda artış.

-Takıntılı ve tekrarlayan düşünceler.

– Yalnızlık ve umutsuzluk duygularının ağır basması.

– Kişi ve ortamlarda uyum zorlukları.

-Başarı sorunları.

-Özgüven eksikliği.

-Etkili iletişim kuramama.

-Kimseye anlatılamayan duygu ve düşünceler en yoğun başvurulan konulardır.

Terapiye Gittiğim Birileri Tarafından Öğrenilebilir mi?

Terapi seanslarında en önem verilen konulardan biri danışan gizliliğidir.

Size dair her türlü bilgi ve belgeler gizli tutulur. Tüm kayıtlar (görüşme notları, test verileri, yazışmalar ve her türlü diğer dokümanlar) danışmanınızın sorumluluğundadır ve sizin haricinizde kimseyle paylaşılmaz. Sadece kişinin veya bir başkasının hayatını tehlikeye atacak bir durum söz konusu olduğunda gerekli bilgiler, danışanınızın izniyle gerçekleştirilebilir.

Hemen Değişmeyi Beklemem Normal mi?

Terapi süresince hemen değişim beklemeniz normal. Fakat yaşamda gerçekleşen her değişimin kolay olmadığı gibi terapi süresince de işlenen değişimleri gerçekleştirmek kolay olmayacaktır. Bu noktada danışmanınız sizin en büyük destekçiniz olacaktır.

Bu değişimlerin olumlu sonuçlarını görmek motivasyonunuzu ve terapiye ilginizi arttıracak, süreç sizin için gittikçe daha kolay olacaktır.

Her şeyi Anlatabilecek miyim? Ön Yargı ile Karşılanır mıyım?

Çok doğal olmakla birlikte kendinizi ilk seanslarda kaygılı ve çekingen hissedebilirsiniz.

Danışmanınız bunu fark edecektir ve bu durumu çok doğal karşılayacaktır. Endişelenmeyin. Danışmanınız sizin anlatmak istemediğiniz hiçbir şey için zorlamaz. Sadece kendinizi güvende ve rahat hissetmeniz için size kapı aralar. Size herhangi bir yargı ile yaklaşmaz, geçen zamanla birlikte kendinize ve terapi sürecine ihtiyacınız olan süreyi tanımak oldukça önemlidir.

Bazı Durumlarla Yüzleşmekten Korkuyorsam?

Yaşanan bazı olumsuz durumları görmezden gelmek, güçlü görünmeye çalışmak, inkar etmek, problemin devamlı olarak hayatımızda var olması demektir.

Oysa ki, terapilerdeki asıl amaç kaygı ve korkuya sebep olan, ertelenen, bahaneler ile inkar edilen bu konuları çözümlemek ve bilinçaltımızı temizlemektir. Çünkü siz o vakit daha iyi hissedecek ve problemleri çözme becerisi kazanmış olacaksınız.

İhtiyacım var Ama Terapiler Çok Pahalı...

Terapiler sizin geleceğinize yaptığınız en büyük yatırımdır. Sizler bu ücretleri öderken  aynı zamanda sorumluluk bilincini de kendinize aşılamış oluyorsunuz.

Yaşam kalitenizin yükselmesi, hayata güzel bakmanız için her tecrübenin bir kazanç olduğunu hatırlatmak isteriz.